Havacılık

Ticari Havacılığa Damga Vuran Uçak: Boeing 707

Tarih 20 Aralık 1957’yi gösterdiğinde kimse Boeing 707 gibi bir jetin havacılık endüstrisini bu kadar etkileyeceğini düşünmüyordu. Hele ki o zamanlarda de Havilland DH-106 modelinin yaşadığı kazalar ve teknik sorunlarla ilgili herkesin kafasında soru işaretlerinin olduğu bir dönemdi. Fakat uçağın devrim yaratacağına inanan Boeing başkanı William Allen ve ekibi, yönetim kurulu tarafından DASH-80 prototipi kullanarak üretim yapmak konusunda sıkıştırılmıştı ve bunun en büyük nedeni de DH-106’nın kazaları nedeniyle basından çekinme durumuydu.

Bir Devrim Başlıyor!

Üretime geçmeden önce havayollarının da dahil olduğu bir tasarım süreci oldu. Havayolları, kabini geniş tutmak ve gerektiğinde koltuk düzenlemesi yapabilmek için gövdeyi 4 inç daha geniş istediler. Ayrıca bu uçakta turbofanlı motor kullanıldı. Ayrıca havayollarının uzun menzilli operasyonlara göre farklı motor seçenekleriyle sunulunca satışların patlaması zor olmadı. Müşteri memnuniyetinin önemi bir kez daha ortaya koyuldu.

Boeing 707

Uçak üretildikten sonra hem kısa hem de uzun rotalarda o zamanın en ünlü havayolları tarafından kullanılmaya başlandı. American Airlines, Pan American World ve Continental gibi niceleri…

Bu uçağın başarılı bir tasarım ve pazarlama sürecinden ziyade, uzun yıllar havacılık sektörüne yenilik getirmesi, halkın jet algısını değiştirmesi ve yaşanan kazaları unutturması açısından devrim niteliğindedir. Uçak ticari havacılık çağına damga vurduğu gibi, uçak üretiminde Boeing’in kendini kanıtlamasına ön ayak olmuştur.

Kaynak
Simple Flying

Aynı Kategorideki Son Eklenen İçerikler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x