Havacılık

MH370 Neden Hala Bulunamadı?

Bu içerikte, MH370 Malezya Havayollarının kaybolan uçağı ile ilgili kaza teorilerini ve kazayla ilgili önemli noktaları okuyabilirsiniz. 8 Mart 2014 tarihinde  227 yolcu ve 12 mürettebatı ile Kuala Lumpur – Pekin seferini yaparken kaybolan MH370 Malezya Havayolları uçağından tüm aramalara rağmen hala tek bir bulguya bile rastlanamadı.Önceden kaybolan uçakların nasıl bulunduğuna bakılacak olursa genelde denizlerde veya okyanuslarda önce uçak değil, deniz içinde veya üzerinde bulunan uçağın parçaları bulunur. Parçaların olduğu yerden uçağın tam olarak nerede olabileceği anlaşılırdı. Ancak Malezya uçağı öyle değil. Yani günümüz teknolojisinde bu imkanlarla yaklaşık bir yıldan beri tek bir parça, tek bir sinyal, tek bir bulguya rastlanamıyorsa demek ki uçak tek parça halinde. Yani uçak parçalanmadı.

Uçağın Parçalanmadığına Bir Başka Kanıt…

Havacılık uzmanlarının anlattıklarına göre; uçaklarda Emergency Locator Transmitter Surveillance (ELTS) yani acil yer bulma cihazı denilen bir cihaz vardır. Bu cihaz uçağın çarpma, yanma veya ıslanma sonucunda otomatik olarak devreye girerek bulunduğu yerin koordinatlarını uyduya bildirir. Ancak Malezya uçağında acil yer bulma cihazından herhangi bir sinyal yok. Uçağın içinde bulunan bu cihaz, uçak parçalanmazsa çarpma etkisine maruz kalmaz, yanmaz ve ıslanmaz.  Başka bir ihtimal daha var; bu cihaz bilerek manuel olarak devre dışı kalmış olması…

MH370 Malezya Havayolları 2

Senaryo Ne Olabilir?

Malezya uçağı okyanusun derinliklerinde ve tek parça halinde. Muhtemelen bu uçakta iki adet terörist vardı ve büyük bir terör eylemi gerçekleştirecekti. Bu konu ile ilgili de önemli bir delil var. Malezya uçağına binen iki kişinin pasaportu çalıntı çıktı ve bu iki kişi uçakta yan yana oturmaktaydı. Bu yüzden konu ile ilgili terör şüphesi üzerine soruşturma açıldı ve FBI konuya müdahil oldu.

Özetlemek gerekirse, uçağı teröristler kaçırıp bir terör eylemi yapacaklardı. Mürettebat teröristlere karşı acil durum butonuna dahi basamadılar ve sonra ne olduysa uçak okyanusa düştü. Veya teröristler hiç yoktu uçağın kendi arızasından kaynaklanan bir durumdan dolayı uçak okyanusa düşmüş olabilir.

Okyanusa Düşen Uçak Nasıl Parçalanmaz?

Bu tam bir fizik kuralı. Öyle bir açı ve durum vardır ki cisimler yüksekten suya girdiklerinde çarpma etkisi yapmaz ve parçalanmaz. Yani çok yüksekten girerken öyle bir açı vardır ki suya bu açıyla girdiğinizde su çarpma etkisi yapmaz, su etkisi yapar. Örnek verecek olursak; uzay araçlarının Dünya atmosferine girerken ve çıkarken yanmamak için belirli bir açıyla girmeleri ya da usta yüzücülerin yüksekten balıklama atladıklarında etrafa hiç su sıçratmamaları örnek gösterilebilir. Bu durum ayarlanması zor olabilir ancak hiç parça bulunamadığına göre uçak okyanusa parçalanmayacak şekilde bir giriş yaparak tek parça halinde okyanusun derinliklerinde kaybolmuş olabilir. Bir ihtimal de uçağın bir kara parçasında var olması. Ancak günümüz teknoloji veya imkanları ile herhangi bir kara parçasında Boeing 777 tipi uçakların kanatları vs. çok geniş ve büyük olduğundan saklamak veya gizlemek çok zor bir ihtimaldir.

Malezya Havayolları 3

Okyanusun dibinde bulunan uçağın acil yer bulma cihazı çarpma, yanma ve ısınma durumlarına karşı alarm vermemesinin sebebi dediğimiz gibi ya manuel olarak devre dışı kalmasından olabilir. Ya da zaten tek parça olan uçağın, havada, karada veya suda iç basıncı ile dış basınç bağlantısı tamamen sıfırdır. İç basınç ve oksijen çevrimi tamamen uçağın kendi içerisinden sağlanır. Yani acil yer bulma cihazı eğer manuel olarak devre dışı bırakılmadıysa, okyanusun derinliklerinde bulunan uçağın içinde darbeye, suya ve yanmaya maruz kalmamış halde durmaktadır. Muhtemelen yüksek bir hızla uçak okyanusa belirli bir açı ile girdi. Sonrasında suyun kaldırma kuvveti ve derinliği uçağın hızını keserek okyanusun derinliklerinde tek parça halinde indi. Uçak parçalanmadığından cihaz darbeye maruz kalmadı. Uçağın içine su girmediğinden cihaz suya maruz kalmadı. Yine parçalanmadığından uçak yanmadı ve cihazın alarm vermesine sebep olacak bir netice oluşmadı. İçindeki yolcular da şoktan veya uçağın içerisinde havasızlık ölmüş olabilirler.

Sonuç olarak;günümüz teknolojisinde yapılan arama çalışmalarından bir sonuç çıkmaması üzerine en mantıklı yorum uçağın tek parça halinde okyanus dibinde olduğudur…

Aynı Kategorideki Son Eklenen İçerikler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x